INFORMACJA PRASOWA
W Polsce powstaje łącznie 10. EKOmurali, które będą redukować zanieczyszczenia powietrza. Całkowicie neutralne pod względem CO2 mają zadanie namawiać do zrównoważonego podróżowania. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii “Naturalnie Niemcy”, którą prowadzi Niemiecka Centrala Turystyki. Partnerem kampanii jest Fundacja EcoEvolution.org
Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce: – To dla nas szczególna kampania. Chcemy pokazać miejsca znane, ale także takie, o których polscy turyści mogli jeszcze nie wiedzieć. Wykorzystujemy wielki format i Street Art, z którego znane są niemieckie miasta. A co najważniejsze, stawiamy przy tym na formę, która nie tylko zwraca uwagę na konieczność walki z zanieczyszczeniami powietrza, ale temu pomaga.
Każdy z 10. EKOmurali jest inny. Mural w Gdańsku namawia, by lepiej poznać Pustać Lüneburską. To zjawiskowe wrzosowiska, torfowiska, łąki i lasy w Dolnej Saksonii między Hamburgiem, Bremą i Hanowerem. W Katowicach zobaczymy prawdopodobnie najsłynniejszą atrakcję turystyczną Niemiec, otoczony alpejskimi szczytami – zamek Neuschwanstein w Bawarii. Z Gorzowa Wielkopolskiego przeniesiemy się do Berlina, pod słynną Bramę Brandenburską. We Wrocławiu malarze wykonują przy ul. Dmowskiego Szlak Rowerowy Wezery, a przy ul. Piłsudskiego – Saksońską Szwajcarię. Natomiast w Warszawie przy pl. Bankowym zobaczymy Gotycki zamek Eltz, który wygląda jak z bajki. Przy ul. Tamka – widok z Gór Połabskich. Przy ul. Złotej – Alpy Bawarskie. Natomiast malowidło przy ul. Prostej, podobnie jak to z Poznania, przypomina, jak ważna w zrównoważonej turystyce jest energia odnawialna.
Łącznie 510 metrów kwadratowych zostało pomalowane farbą KNOxOUT, która redukuje szkodliwe tlenki azotu. Te związki chemiczne są jednym z pięciu najgorszych zanieczyszczeń powietrza. Ślad tlenków azotu powstaje zawsze wtedy, gdy jeździmy spalinowym pojazdem lub gdy palimy w piecu węglem.
Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org: – Jak działa farba KNOxOUT? Zmienia ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Wiem. Brzmi futurystycznie. Jednak międzynarodowe badania potwierdzają, że tę innowację możemy stosować już dziś. 1 metr kwadratowy pomalowany tą farbą redukuje dziennie o 0,02 g tlenków azotu więcej niż średniej wielkości drzewo. Różnica jest niewielka, ale pokazuje moc technologii. Można więc powiedzieć, że wszystkie murale łącznie mają moc 510 drzew! I dodaje: – Jasne, że powinniśmy w trybie natychmiastowym wstrzymać wycinkę drzew na całym świecie. Mają one mnóstwo właściwości, których nic nie zastąpi. Jednak w kontekście redukowania tlenków azotu możemy wesprzeć naturę, a tym samym zadbać o zdrowie mieszkańców miast.
Kampania ekologicznych murali “Naturalnie Niemcy” będzie również pierwszą kampanią w Polsce, całkowicie neutralną pod względem śladu dwutlenku węgla. W szczegółowym audycie, który prowadzi Fundacja EcoEvolution.org, zostanie policzony każdy wpływ na środowisko, nawet najdrobniejszy element składający się na kampanię, np. dojazd na miejsce malowania. Wszystko to będzie zsumowane, a wygenerowana ilość CO2 zostanie zrekompensowana.
Tomasz Pędzik: – Nasza kampania ma charakter misyjny. Skierowana jest do turysty wrażliwego na ekologię i środowisko. Chcemy zainspirować i zachęcić turystów do planowania wakacji, które są dobre dla planety. Wierzymy, że świadome podróżowanie jest ciekawsze, inspirujące i przyjazne dla środowiska. I rzeczywiście wymaga zmiany utartych sposobów planowania wakacji, ale też pozwala spędzić je w bardziej ekscytujący sposób. Zachęcamy, by zamienić samochód na rower i komunikację publiczną.
Kampania “Naturalnie Niemcy” trwa do końca listopada. Mural wykonała Grupa RW – MalujemyMurale.pl.
Informacje dla turystów znajdują się na stronie: www.germany.travel