Szczytowe ściany wielu szkół w Polsce są… szare. Jednak nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie pomyśleli, że warto o tę ścianę zadbać w sposób szczególny i że to idealne miejsce na wielkoformatowy, ekologiczny mural, który redukuje zanieczyszczenia powietrza. Tym bardziej, że szkoła w 2024 r. obchodzi swoje 70-lecie.Nauczycielka biologii — Anna Kmieć-Nogalska oraz germanista Kamil Kobus złożyli więc wniosek w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego 2022, a mieszkańcy Kutna zagłosowali na tyle licznie, że projekt wygrał.

Jak powstawał projekt EKOmuralu?

Wiadomo było, że mural będzie ekologiczny, ale jaki powinien być projekt?Jak wspomina dyrektor II LO w Kutnie Artur Ciurlej nie był to prosty proces, ostateczny projekt od tej pierwotnej wersji różni się znacznie. To była seria poprawek, korekt i nieustanna burza mózgów. Opłacało się jednak włożyć tak dużo pracy, ponieważ teraz trudno znaleźć osobę, która przeszłaby obojętnie obok tego energetycznego malowidła.

Co przedstawia projekt EKOmuralu?

Kutno to miast róż! Nic więc dziwnego, że na dole muralu zauważymy przeróżne gatunki róż w rozmaitych kolorach. Góra muralu jest już bardziej zielona. Wszystko spójne, widać, że każdy element jest dopracowany. Są też skrzydła, które nawiązują bezpośrednio do szkoły i do kreatywnego potencjału jej uczniów i nauczycieli.
ekologiczny mural Kutno II liceum ogolnoksztalcace Grupa RW

Jakie funkcje ma EKOmural?

Dyrektor Artur Ciurlej mówi, że mural ma co najmniej trzy funkcje, wszystkie równie ważne.Ważny jest jego aspekt ekologiczny. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć mural znajduje się na terenie szkoły, to w jej sąsiedztwie przebiega ruchliwa ulica, a za nią trzy razy w tygodniu odbywa się lokalne targowisko. Mural ma 140 m kw., jest więc doskonale widoczny z dalszej perspektywy. Widzą go więc nie tylko mieszkańcy dzielnicy, klienci targowiska, ale także osoby, które przyjeżdżają tu regularnie z okolicznych miejscowości.Te wszystkie walory mają znacznie, ale liczy się także to, że w ten nowatorski sposób została wyremontowana jedna ze ścian szkoły. Efekt zostanie na wiele lat.

Jak działa ekologiczny mural?

Do malowania muralu została wykorzystana ekologiczna farba KNOxOUT, która redukuje szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak m.in. tlenki azotu.

1 m kw. redukuje mniej więcej tyle tlenków azotu co jedno średniej wielkości drzewo.

Tlenki azotu powstają m.in. na skutek jazdy spalinowymi samochodami, a ponieważ szkoła znajduje się przy ruchliwej ulicy, to jest to pancerz ochronny.

EKOmural wykonała Grupa RW — MalujemyMurale.pl 

Kampanię z ramienia Grupy RW koordynuje Andrzej Urbanowicz.

Chcesz ofertę?
Chętnie ją przygotujemy.