Murale zachwycają, zapierają dech w piersiach i ozdabiają miasta, miasteczka i wsie. Mogą być reklamowe, jak i artystyczne, albo i takie i takie. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Opórcz tego, że są piękne, jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego powinniśmy malować murale – murale mogą zmieniać zwykłą ścianę budynku w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem.

Jakie są rodzaje murali?

Murale reklamowe i artystyczne to jeden z podziałów, ale możemy też podzielić je następująco:
  1. Malowane tradycyjną farbą (1.0)
  2. EKOmurale (ekologiczne murale) (2.0)
  3. Murale Smart 3.0 – EKOmurale, które oczyszczają powietrze

Murale Smart 3.0 to nazwa, która pojawiła się naturalnie podczas ekologicznych sesji strategicznych w Grupie RW. Bezsprzecznie chcemy, żeby nasze miasta były smart. “Smart city” to nie tylko slogan, to wyzwanie i odpowiedzialność. Za kilka lat miasta mają szansę być bardziej przyjazne dla środowiska niż obszary wiejskie. Jak to możliwe? Tu więcej osób mieszka na 1 mkw. i jeśli nauczymy się segregować śmieci, wybierać transport miejski, jeździć rowerem, maksymalnie ograniczyć zanieczyszczenia, a dodatkowo zmieniać ściany budynków w oczyszczacze powietrza zasilane słońcem, to mamy już gotową odpowiedź.

Dlaczego lokalne społeczności lubią murale?

Lubimy murale z tego samego powodu, dla którego lubimy chodzić do galerii sztuki. Miejskie murale uczą nas uważności. Wśród wielu, szarych budynków, stajemy przed dziełem artysty i mamy szansę na chwilę się zatrzymać. Popatrzeć na detale. Spróbować domyślić się, co artysta miał na myśli, ale też nacieszyć się tym dziełem. Czasem artysta chce nas rozśmieszyć, czasem namówić do przeanalizowania jakiegoś trudnego tematu. Zawsze jednak taki obraz powstał w głowie niezwykłego człowieka, który swoją sztuką chce dzielić się z przechodniami. I nawet jeśli jest to mural typowo reklamowy, to sam proces patrzenia na to, jak malarze centymetr po centymetrze ręcznie malują ścianę, to zawsze niezwykłe doświadczenie.

Czy murale ekologicznę są naprawdę ekologiczne?

Oczywiście. To ma znaczenie, jaką farbą malujemy ścianę.

Farby starszej generacji są pełne chemicznych składników, które są zagrożeniem dla zdrowia i czystości środowiska. Przemysł farbiarski od lat pracuje nad tym, by skład farb był bardziej naturalny.

Pojawiło się wiele eko farb. Warto je wybierać, ale też nie bezkrytycznie. Pomaga czytanie etykiet i też sprawdzenie na stronie producenta, czy producent wykonał badania naukowe i w jakim zakresie jego farba jest ekologiczna. Wielu producentów nazywa swoje produkty “eko” z uwagi na to, że kolejna wersja ich produktu generuje odrobinę mniej zanieczyszczeń niż poprzednia wersja tego produktu.

Są jednak tacy producenci, którzy wymyślili zupełnie nowy schemat produkowania farb. Są one stworzone nie tylko ze składników, które są neutralne dla środowiska, ale też działają na jego korzyść poprzez redukowanie konkretnych zanieczyszczeń. Dotarliśmy bezpośrednio do producenta takich farb, i jako Grupa RW zostaliśmy wyłącznym dystrybutorem elewacyjnych farb KNOxOUT w Europie.

- Malujemy murale farbami, które na ten moment są możliwie najbardziej ekologiczne. Szukaliśmy farb, które nie tylko niemal nie zawierają Lotnych Związków Organicznych (LZO), ale też spełniają ważne funkcje - redukują zanieczyszczenia powietrza. To owoc genialnej współpracy filipińskiego Boysen Paints i brytyjskiego Cristal Activ, czyli jednej z wiodących firm farbiarskich oraz firmy, która wykorzystując nano dwutlenek tytanu od kilku dekad redukuje zanieczyszczenia w elektrowniach. Prace były dość intensywne, ponieważ jak się Państwo domyślacie, skoro nano dwutlenek tytanu redukuje tlenki azotu, to równie dobrze, może reagować z farbą i jej kolorem. Chodziło więc o to, by stworzyć właściwą formułę, i to się udało. A naszym zadaniem, jako ludzkości, która cierpi z powodu zanieczyszczeń powietrza (wiele milionów ludzi przedwcześnie z tego powodu umiera), jest po prostu wdrażać najnowsze technologie, które czynią nasze miasta bardziej smart. Tym bardziej, że niemal każdy z budynków, które mijamy i tak są malowane. Zmieniajmy je więc w oczyszczacze powietrza, a na niektórych z nich malujmy barwne murale, które przypominają, co w życiu jest najważniejsze.

Kiedy powstały pierwsze murale?

Murale są znane od zawsze. Niektórzy pamiętają jeszcze, jak dawniej zamiast drukowanych tabliczek, ręcznie pisało się na budynkach: fryzjer, tokarz. Dziś to urbanistyczne smaczki. Ale coraz więcej niezwykłych murali pojawia się też w polskich miastach.

Boom na murale! Jakie murale podobają się najbardziej?

Jakie murale lubię najbardziej? Nieoczywiste! Każdy mural powinien mieć swojego mecenasa. Tak było od zawsze. Nawet Kaplica Sykstyńska wymalowana przez Michała Anioła miała swojego patrona i sponsora. Dziś firmy mogą wejść w rolę mecenasa, dzięki czemu możemy stworzyć Galerię Czystej Sztuki. Gratyfikacja dla firmy to logo. Gratyfikacja dla lokalnej społeczności? Piękniejsza okolica. Przykład? Wszyscy się zachwycają muralem, który znajduje się w Poznaniu - kilkadziesiąt budynków i na jednym z nich mały napis: Terravita. Mecenasem tego muralu jest właśnie firma Terravita, która w nieoczywisty sposób się na tym muralu również pokazuje.

Radoslaw Bark mural Poznan Terravita 2

Łódź miasto murali, a Namysłów stawia na EKOmurale

- Łódź postawiła na murale i jest poprzez murale bardzo rozpoznawalna. Nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Chyba już każdy słyszał o szlaku łódzkich murali. Są piękne! Miło mi też powiedzieć, że Fundacja EcoEvolution.org będzie wspierać Namysłów, by tam powstał szlak ekologicznych murali.Murale pomagają renowować miasto. Wyobraźmy sobie, że pięknie malujemy elewację starego budynku i zamiast odrapanych ścian, znajdują się na nich artystyczne projekty. Zawsze warto wprowadzać takie zmiany w miejskiej przestrzeni. Przykładem jest np. ul. Karmelicka w Krakowie. Trzy zniszczone fasady budynków, a jedna z nich stała się ścianą muralową, natychmiast dostrzegamy różnicę.

malujemy murale Krakow GrupaRW LUXOFT 2022 1

MalujemyMurale.pl

MalujemyMurale.pl jest częścią Grupy RW, który w ramach Reklama-Wielkoformatowa.com od 10 lat zajmuje się reklamami na dużych powierzchniach. Liczba własnych nośników jest z roku na roku coraz większa. Dzięki temu, że Grupa RW jest jedynym dystrybutorem na Europę antysmogowych farb KNOxOUT może realizować zarówno projekty ekologiczne, jak i klasyczne.

Galeria Czystej Sztuki

To projekt, który realizuje Fundacja EcoEvolution.org przy współpracy z Grupa RW – MalujemyMurale.pl.

Paweł Lisowski, EcoEvolution.org: – Odmieniajmy miasta. Nadajmy im kolorytu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, gdy współpracują ze sobą firmy miasta i artyści. Premiera projektu Galeria Czystej Sztuki odbyła się w Warszawie przy ul. Radzymińskiej 140. Tu znajduje się niezwykły mural: “Panna Wolna”. Autorem projektu jest niekwestionowany autorytet – Andrzej Pągowski.

Gdzie możemy namalować murale?

Pierwsza ścieżka polega na tym, że malujemy mural na jednej z 50 ścian, które Grupa RW – MalujemyMurale.pl już pozyskała i są one dedykowane pod malowanie murali. Oznacza to, każda z tych ścian przeszła już specjalną procedurę pozyskania pozwoleń od właścicieli nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych lub miasta. Są one w najlepszych miejscach przeznaczonych pod reklamy, czyli mają duży traffic, długi najazd, ludzie są oswojeni, że w tym miejscu znajduje się reklama.

Druga ścieżka polega na tym, że pod konkretne projekty pozyskujemy konkretne lokalizacje. Lokalizacje są wtedy mniej standardowe. I też taką kampanię trzeba z większym wyprzedzeniem planować, dlatego, że administracyjny proces uzyskania pozwoleń może trwać ok. kilka miesięcy.

Malujemy Murale lokalizacje mapka 1

Techniki malowania murali

Oberwanie pracy malarzy jest pasjonujące. Często przechodnie podchodzą do artystów i gratulują im ich talentu. Jeśli uda się Państwu zobaczyć sam początek ich pracy, to możecie zauważyć jeden z dwóch sposobów nakładania projektu na ścianę. Może to być rzutnik lub przeprócha. Rzutnik łatwo sobie wyobrazić. Przeprócha to natomiast wydruk na grubszym papierze z już wyciętymi otworami, które artysta przykłada do ściany i obrysowuje kontury.Czy są artyści którzy malują bez szkicu? Oczywiście.
Malujemy Murale ekomurale murale smart GrupaRW 2 1

Koniec cz. 1

Chcesz ofertę?
Chętnie ją przygotujemy.