INFORMACJA PRASOWA

W Polsce powstaje łącznie 10. EKOmurali, które będą redukować zanieczyszczenia powietrza. Całkowicie neutralne pod względem CO2 mają zadanie namawiać do zrównoważonego podróżowania. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii “Naturalnie Niemcy”, którą prowadzi Niemiecka Centrala Turystyki. Partnerem kampanii jest Fundacja EcoEvolution.org

Germany Travel Warszawa pl Bankowy Grupa RW Malujemy Murale

Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce: – To dla nas szczególna kampania. Chcemy pokazać miejsca znane, ale także takie, o których polscy turyści mogli jeszcze nie wiedzieć. Wykorzystujemy wielki format i Street Art, z którego znane są niemieckie miasta. A co najważniejsze, stawiamy przy tym na formę, która nie tylko zwraca uwagę na konieczność walki z zanieczyszczeniami powietrza, ale temu pomaga.

Każdy z 10. EKOmurali jest inny. Mural w Gdańsku namawia, by lepiej poznać Pustać Lüneburską. To zjawiskowe wrzosowiska, torfowiska, łąki i lasy w Dolnej Saksonii między Hamburgiem, Bremą i Hanowerem. W Katowicach zobaczymy prawdopodobnie najsłynniejszą atrakcję turystyczną Niemiec, otoczony alpejskimi szczytami – zamek Neuschwanstein w Bawarii. Z Gorzowa Wielkopolskiego przeniesiemy się do Berlina, pod słynną Bramę Brandenburską. We Wrocławiu malarze wykonują przy ul. Dmowskiego Szlak Rowerowy Wezery, a przy ul. Piłsudskiego – Saksońską Szwajcarię. Natomiast w Warszawie przy pl. Bankowym zobaczymy Gotycki zamek Eltz, który wygląda jak z bajki. Przy ul. Tamka – widok z Gór Połabskich. Przy ul. Złotej – Alpy Bawarskie. Natomiast malowidło przy ul. Prostej, podobnie jak to z Poznania, przypomina, jak ważna w zrównoważonej turystyce jest energia odnawialna.

W Niemczech na turystów czeka 16 parków narodowych i ponad 100 parków krajobrazowych. Aż 25 000 zamków. Ponad 6 800 muzeów. Podróżujący znajdą nocleg w jednym z kilku tysięcy hoteli i pensjonatów z eko-certyfikatem.

Łącznie 510 metrów kwadratowych zostało pomalowane farbą KNOxOUT, która redukuje szkodliwe tlenki azotu. Te związki chemiczne są jednym z pięciu najgorszych zanieczyszczeń powietrza. Ślad tlenków azotu powstaje zawsze wtedy, gdy jeździmy spalinowym pojazdem lub gdy palimy w piecu węglem.

Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org: – Jak działa farba KNOxOUT? Zmienia ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Wiem. Brzmi futurystycznie. Jednak międzynarodowe badania potwierdzają, że tę innowację możemy stosować już dziś. 1 metr kwadratowy pomalowany tą farbą redukuje dziennie o 0,02 g tlenków azotu więcej niż średniej wielkości drzewo. Różnica jest niewielka, ale pokazuje moc technologii. Można więc powiedzieć, że wszystkie murale łącznie mają moc 510 drzew! I dodaje: – Jasne, że powinniśmy w trybie natychmiastowym wstrzymać wycinkę drzew na całym świecie. Mają one mnóstwo właściwości, których nic nie zastąpi. Jednak w kontekście redukowania tlenków azotu możemy wesprzeć naturę, a tym samym zadbać o zdrowie mieszkańców miast.

Kampania ekologicznych murali “Naturalnie Niemcy” będzie również pierwszą kampanią w Polsce, całkowicie neutralną pod względem śladu dwutlenku węgla. W szczegółowym audycie, który prowadzi Fundacja EcoEvolution.org, zostanie policzony każdy wpływ na środowisko, nawet najdrobniejszy element składający się na kampanię, np. dojazd na miejsce malowania. Wszystko to będzie zsumowane, a wygenerowana ilość CO2 zostanie zrekompensowana.

Tomasz Pędzik: – Nasza kampania ma charakter misyjny. Skierowana jest do turysty wrażliwego na ekologię i środowisko. Chcemy zainspirować i zachęcić turystów do planowania wakacji, które są dobre dla planety. Wierzymy, że świadome podróżowanie jest ciekawsze, inspirujące i przyjazne dla środowiska. I rzeczywiście wymaga zmiany utartych sposobów planowania wakacji, ale też pozwala spędzić je w bardziej ekscytujący sposób. Zachęcamy, by zamienić samochód na rower i komunikację publiczną.

Kampania “Naturalnie Niemcy” trwa do końca listopada. Mural wykonała Grupa RW – MalujemyMurale.pl.

Informacje dla turystów znajdują się na stronie: www.germany.travel

Chcesz ofertę?
Chętnie ją przygotujemy.