Grupa RW Malujemy Murale w calej Polsce

“Hej, jak się masz?” taki tekst może przywitać z graffiti stworzonego sprayem albo możesz też wyjrzeć przez swoje okno i na sąsiedniej ścianie budynku zobaczyć ręcznie malowane dzieło, które przypomina, że jesteś na Planecie Ziemia, by zmienić bieg jej historii, że jesteś ważny/ważna i że masz wpływ. I o ten wpływ się rozchodzi. Jeśli zapytalibyście nas o definicję murali społecznie zaangażowanych to powiedzieliśmy, bez mrugnięcia okiem: Te murale przypominają nam, że mamy moc sprawczą! A to jest ważne, gdy na każdym kroku widzimy dowody na to, że Planeta wyznacza ludzkości granice dalszej ekspansji. Planeta sobie bez nas poradzi, my bez Planety nie. Nawet teraz, gdy NASA opublikowała przełomowe zdjęcia z teleskopu Webb’a, które pokazują detale, jakich ludzkich oko nigdy wcześniej nie widziało, nie spodziewamy się, że szybko odkryjemy Planetę B. Same zdjęcia są na tyle historyczne, że nawet amerykański prezydent Joe Biden organizuje specjalną konferencję prasową.’

Ważne wydarzenia dzieją się każdego dnia, a murale będące częścią dużo szerszej kategorii street art mogą przypominać, zachęć, motywać, wyrażać wsparcie. Bezapelacyjnie kochamy więc murale, tym bardziej, że są one na tyle magiczne, że łączą ludzi. Na podstawie muralu “Panna Wolna”, o którym za chwilę, powstała nawet specjalna sztuka muzyczna.

mural jako atrakcja turystyczna

Są takie murale, które stają się atrakcją turystyczną. Te szlaki muralowe pozwalają odkrywać zakątki miast, o których nigdy wcześniej nie pomyślelibyśmy, że można je odwiedzić. Tak ważną rolę mają murale. Niezaprzeczalną!

Ważne murale w Polsce

Oto kilka murali, które każdy zna, a jak nie zna to dziś się nimi zachwyci:

Banksy Mural

Banksy w Polsce to ogromne wydarzenie. Ten najbardziej znany muralowy jest znany na całym świecie. 

Mural w Warszawie Banksy Dziewczynka z Czerowonym Balonikiem

Kora Mural

Mural Kory widziały miliony. To chyba najczęściej pokazywane dzieło. Integralną częścią muralu jest rosnące obok drzewo, dzięki któremu mural zależenie od sezonu zmienia się. Kora to wybitna artystka, a mural w niepowtarzalny sposób może nam przypominać o artystce i jej twórczości. 

Mural Kora
Fot. Gazeta Wyborcza Warszawa

Mural Człowieczy Los

Mural Człowieczy los znajduje się przy ul. Radzymińskiej w Warszawie. Tuż obok muralu Panna Wolna. 

Czlowieczy Los Mural
Fot. Agata Radzińska

Panna Wolna

“Panna Wolna” to mural, który powstał, by wyrazić wsparcie dla wszystkich kobiet, które na całym świecie muszą uciekać przed wojną, przemocą i niesprawiedliwością. Kolory nawiązują do flagi Ukrainy, która z karabinami w rękach broni swoich granic. Autorem projektu jest pan Andrzej Pągowski. Mural namalowaliśmy my: Grupa RW – MalujemyMurale.pl.

Panna Wolna mural spolecznie zaangazowany Grupa RW
Fot. Grupa RW - MalujemyMurale.pl
Chcesz ofertę?
Chętnie ją przygotujemy.