Grupa RW Malujemy Murale w calej Polsce

Ostatnio usłyszeliśmy: “Ale się cieszę, że rozpoczęliście modę na ekologiczne murale”, i rzeczywiście, jak prześledzimy historię muralową, wszystko zaczęło się od jubileuszu Radia Zet. Wtedy właśnie namalowaliśmy pierwszy ekologiczny mural antysmogowy, a później to już często nie schodziliśmy z rusztowań, tak bardzo firmy, NGOsy i mieszkańcy polubili EKO malowanie.

Mural antysmogowy
- jaka jest historia?

Ekologiczny mural od tradycyjnego muralu różni się tylko jednym: farbami, które są wykorzystywane do malowania ściennych malowideł. Jest w takim samym wymiarze artystyczny, ale wykorzystanie farb KNOxOUT ma tą jedną, dodatkową właściwość, która zmienia wszystko – sprawia, że ściana zmienia się w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem.

Dlatego dzielimy murale na ekologiczne i te czyszczące powietrze (antysmogowe), mogą być też jednocześnie i takie i takie.

Ekologiczne murale są malowane farbami przyjaźniejszymi dla środowiska, mają mniej chemikaliów w składzie, w mniejszym stopniu zanieczyszczają więc glebę.

Farba KNOxOUT to oddzielna kategoria. To antysmogowe, ekologiczne kombo!

Lidll Malujemy Murale Grupa RW Wroclaw 2022 36

Jaka farba do malowania muralu?

Nasi Czytelnicy odpowiedź już znają: farba KNOxOUT. Dlaczego? Zacznijmy od nazwy, która w dosłownym tłumaczeniu znaczy: “Tlenki azotu, idźcie sobie!”. Na celowniku tej farby są więc szkodliwe gazy, do których powstawania przyczyniają się m.in. kierowcy tradycyjnych aut spalinowych. Mało się mówi, że gdy wsiadamy w taki pojazd zostawimy po sobie ślad tlenków azotu. Dzięki farbie KNOxOUT dostaliśmy narzędzie, które pozwala ten ślad neutralizować. Czy wydaje się Wam, że farba raczej nie może mieć aż takich supermocy? Wiele osób ma genialne umysły, a do tego wybitne pomysły, które potrafią wcielić w życie. W przypadku farby KNOxOUT w laboratorium zamknęli się eksperci brytyjskiego CrystalActiv i filipińskiego Boysen. Dzięki swojej międzykontynentalnej współpracy ujarzmili nano dwutlenek tytanu. To bardzo potrzebna substancja, ale trudna do opanowania, ponieważ nano cząsteczki TiO2 mają tendencję do łączenia się między sobą, a wtedy tracą właściwości oczyszczania powietrza. Im się udało! Mamy więc KNOxOUT. Badania pokazały, że w kontekście redukowania tlenków azotu mają podobną moc, co średniej wielkości drzewo. Farba nie zastępuje drzew w żadnym wymiarze, ale pokazuje, że może wspierać nasze proekologiczne działania w ważnym wymiarze. Dotychczas betonowe budynki kojarzyły się tylko z miejskimi wyspami ciepła (które podczas upałów są szczególnie dotkliwe), teraz zmieniając ich ściany w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem, a dodatkowo wybierając jasne kolory, sprawiamy, że ulice się tak nie nagrzewają. Farba KNOxOUT jest więc częścią ważnego rozwiązania, którą włodarze miast, szefowie firm i sami mieszkańcy, w szczególny sposób zaczynają dostrzegać.

Lidll Malujemy Murale Grupa RW Wroclaw 2022 43

Czy farba do malowania murali jest trwała?

Jeśli mówimy o farbie KNOxOUT, to ta farba jest bardzo trwała. Pierwszy mural, który czyści powietrze powstał w 2008 roku na Filipinach i do dziś redukuje tlenki azotu. Tylko dzięki pomalowaniu ścian farbą KNOxOUT rocznie neutralizowany jest NOx z 30 000 pojazdów. To fantastyczny rezultat. Tym bardziej, że wykorzystujemy już stojące budynki. Nie musimy przygotować się do żadnych dodatkowych inwestycji, ponieważ elewacje budynków i tak malujemy. Dotychczas w ten sposób chroniliśmy je przed szkodliwymi warunkami pogodowymi, a teraz pędzlem “instalujemy” oczyszczacz powietrza, który “uruchamia” słońce, a dokładnie promienie UV-A. Nano dwutlenek tytanu, który znajduje się w farbie jest fotokatalizatorem i nie zużywa się w procesach oczyszczania powietrza.

Czy warto malować ekologiczne murale?

Pewnie! To wkład w redukowanie zaniczyszczenia powietrza, a tym samym zdrowia mieszkańców. Ale też im więcej firm decyduje się na malowanie EKOmurali, tym wyżej ustanawiamy EKO standard. Zmiany klimatyczne to fakt, a my uczymy się korzystać z nowych technologii, które genialne umysły na szczęście wymyślają.
Lidll Malujemy Murale Grupa RW Wroclaw 2022 40

Redukujemy ślad dwutlenku węgla

Tworząc antysmogowy mural z jednej strony wykorzystujemy farby KNOxOUT, który jest skuteczny w neutralizowaniu tlenków azotu. A z drugiej strony neutralizujemy dwutlenek węgla, który powstaje w toku realizowania kampanii. Jak? Zacznijmy od początku.
Grupa RW jako pierwsza w Polsce wprowadziła na polski rynek przebadane pod względem skuteczności w międzynarodowych laboratoriach farby KNOxOUT, a teraz opracowała proces, który pozwala zneutralizować każdą zewnętrzną kampanię reklamową (w tym muralową) pod kątem dwutlenku węgla. Mamy prezycyjny kalkulator, w którym liczymy, ile CO2 zostało wytworzone podczas realizacji kampanii i następnie, wpłacamy pieniądze dla Golden Standard na wybrany projekt, który robi najlepsze projekty na rzecz naszej Planety. Sadzi drzewa, zmienia żarówki na energooszczędne, wspiera lokalne społeczności i wiele innych. Ślad CO2 liczymy w kontekście całej Planety, dzięki więc takiemu działaniu możemy działań lokalnie i globalnie.

Możemy więc już dziś zacząć malować mural, który jest piękny, ekologiczny i antysmogowy w aż dwóch aspektach: neutralizuje tlenki azotu i zmniejsza globalny ślad węglowy.

Chcesz ofertę?
Chętnie ją przygotujemy.